2014 m. rugsėjo 30 d., antradienis

Saugus naudojimasis kompiuteriu

Naudojimasis kompiuteriu
Saugus naudojimasis atsižvelgiant į amžių

Jaunesni nei 7 metų vaikai

Pirmieji apsilankymai internete – tai būsimo naudojimosi internetu ir gerų naudojimosi įpročių pagrindas. Ikimokyklinukams patinka nustatyta tvarka ir tai yra puikus būdas formuoti saugaus naudojimosi įpročius ir praktiką.
Jaunesni nei 7 metų vaikai ribotai supranta internete pateikiamą informaciją, pvz., nelabai skiria reklamą nuo tikro turinio. Tėvai, turinys tokio amžiaus vaikų, turi padėti savo atžaloms rasti tinkamos medžiagos. Vaikai dažnai nemato skirtumo tarp naudojimosi internetu ir žaidimų arba piešimo naudojantis kompiuteriu.
Šiame amžiuje šeima gali nustatyti pirmąsias naudojimosi kompiuteriu taisykles.
  • Rūpinantis sveikata, pravartu riboti prie kompiuterio praleidžiamą laiką.
  • Pavyzdžiui, pastatykite kompiuterį svetainėje. Būtų protinga, jei ikimokyklinukui naudojantis internetu su juo būtų suaugęs žmogus.
  • Į mokyklą dar neinančių vaikų prieiga prie interneto turi būti ribojama, leidžiant naršyti tik iš anksto sutartus puslapius. Geriau kompiuterį pažįstantys vaikai žinomas svetaines gali rasti interneto naršyklės meniu Parankiniai.
  • Saugiausias būdas – sukurti asmeninę vaiko darbo aplinką, kurioje prieiga prie interneto būtų apribota, leidžiant naudotis tik kai kuriomis svetainėmis

    7–9 metų vaikai

    Pradinukai susipažins su internetu mokykloje, pas draugus arba namuose. Tėvai turėtų kalbėti su vaikais apie netinkamą interneto naudojimą ir nustatyti taisykles, kurių reikėtų laikytis. 7–9 metų vaikai jau pakankamai gerai supranta tai, ką mato. Nepaisant to, jie dar nėra pasirengę priimti visą medžiagą, kurią internetas jiems siūlo, ypač tokią (vaizdus, tekstą ar garsus), kuri yra gąsdinanti ar kitaip netinkama. Vaikai taps atsakingesni ir galės internete saugiai dirbti savarankiškai, jei su jais bus kalbama ir jiems aiškinama, su kokiais dalykais jie gali susidurti internete. Siekdami padėti vaikams, tėvai gali išsakyti ir savo nuomonę apie naudojimąsi internetu.
    Tokio amžiaus vaikų naudojimąsi internetu vis dar reikia riboti, saugoti ir stebėti. Patartina, kad tėvai ir vaikai sutartų dėl naudojimosi internetu taisyklių ir, vaikams augant, jas peržiūrėtų.
    • Naudotis internetu namie vis dar leidžiama tik prižiūrint tėvams. Taip užtikrinama, kad sudėtingose situacijose tėvai galės vaikams padėti.
    • Jei kompiuteris stovi kambaryje, kuriame būna visa šeima, naudojimasis internetu tampa šeimos kasdienio gyvenimo dalimi.
    • Vaikas dar gali nesugebėti savarankiškai nustatyti svetainės patikimumo, todėl prieš publikuodamas asmeninę informaciją, jis (ji) turi visada paprašyti tėvų leidimo.
    • Pokalbių kambariai ir kitos viešos internetinės diskusijos dar gali būti netinkamos vaikams. Tokio amžiaus vaikas turėtų naudotis bendru šeimos el. pašto adresu.
    • Sukūrus vaikui vartotojo abonementą su ribotomis vartotojo teisėmis, jis (ji) galės savarankiškai mokytis naudotis kompiuteriu.
      Daugiau skaitykite: Saugi darbo aplinka
    • Filtravimo programas galima naudoti ir siekiant uždrausti prieigą prie netinkamų svetainių, tačiau vis tiek svarbu, kad tėvai aktyviai domėtųsi vaiko naudojimusi internetu

      10–12 metų vaikai

      Mokiniai jau tikriausiai yra išmokę naudotis internetu įvairiais tikslais. Tėvai gali palaikyti savo vaikus ieškodami su jų namų darbais, hobiais ar kitais pomėgiais susijusių svetainių. Be to, šeima gali naudotis internetu spręsdama visai šeimai aktualius klausimus. Taip tėvai ir vaikai gauna galimybę padiskutuoti, kurios svetainės yra patikimos ir kur rasti kokybiškos informacijos.
      Vaikams vis dar reikia tėvų priežiūros, kontrolės ir tinkamo naudojimosi taisyklių. Vis dėlto vaikai jau gali būti radę būdų apeiti taisykles ir išvengti priežiūros, jei mano, kad taisyklės per griežtos arba neatitinka jų poreikių.
      • Atsižvelgdami į visus poreikius ir nuomones, tėvai ir vaikai turi susitarti, ką vaikams internete galima daryti ar naudoti ir ko ne. Pavyzdžiai: pranešimo siuntėjo atsakomybė, failų atsisiuntimas ir autoriaus teisės, programų diegimas.
      • Sutarkite, kada ir kokią asmeninę informaciją galima suteikti, bei aptarkite su informacijos atskleidimu susijusius pavojus.
        Daugiau skaitykite: Internetinės diskusijos/asmens privatumas
      • Jei vaiką jau domina pokalbių kambariai ir IRC, tėvai turėtų su juo (ja) aptarti saugumo klausimus ir stebėti jo (jos) patirtis internetinių diskusijų metu.Daugiau skaitykite: Internetinės diskusijos
      • Daugelis vaikų yra smalsūs, todėl tėvai turėtų pabrėžti, kad labai svarbu internetu naudotis saugiai ir atsargiai.
      • Be to, informacijos saugą reikėtų nuolat naujinti

        13–15 metų vaikai

        Vaikui sulaukus tokio amžiaus, internetas tampa socialinio gyvenimo dalimi: internete jie susitinka su draugais, leidžia laiką, ieško su mokyklinėmis užduotimis arba savo pomėgiais susijusios informacijos. Kuo aukštesnis kompiuterinio raštingumo lygis, tuo daugiau atsiveria galimybių naudojantis internetu. Tėvams gali būti labai sunku sužinoti, ką jų vaikas veikia internete. Tokio amžiaus vaikai rizikuoja ir siekia išbandyti savo ribas – techniniai apribojimai ir draudimai gali būti neveiksmingi norint užtikrinti saugumą internete.
        13–15 metų vaikai gali norėti, kad jų veikla būtų privati, ypač jei tėvai anksčiau nesidomėjo ir nežinojo, kaip vaikas naudojasi internetu. Šeimai yra svarbu atvirai diskutuoti, o tėvams domėtis, ką jų vaikas veikia ir su kuo jis (ji) naudojasi internetu.
        • Vis dar reikia nustatyti namų taisykles.
        • Paaugliai vis dar gali nesugebėti tinkamai įvertinti atitinkamų situacijų ir kai kuriais klausimais, pavyzdžiui, nuotraukų bei tekstų apie save publikavimas internete, jiems gali reikėti suaugusiųjų patarimo. Daugiau skaitykite:Internetinės diskusijos/asmens privatumas
        • Interneto vartotojo etika ir atsakomybė yra svarbūs klausimai, kuriuos reikia aptarti. Pavyzdžiui, neteisėtas failų atsisiuntimasetika ir autoriaus teisės. Vaikai taip pat turi būti atsakingi už tai, ką jie publikuoja tinkle, įskaitant asmeninę informaciją arba tokią informaciją, kuri gali būti nelegali.
        • Tėvai turėtų domėtis vaikų „internetiniais kontaktais“ lygiai taip pat, kaip domisi kitais jų draugais. Būtų protinga, jei vaikams norint susipažinti su naujais žmonėmis tinkle, tėvai į tai atkreiptų dėmesį.
        • Tėvai turėtų stengtis nereaguoti per stipriai, net jei sužino, kad vaikas internete patyrė ką nors baisaus. Tėvai gali ir toliau skatinti vaikus naudotis tinkamu turiniu. Pavyzdžiui, internete yra naudingų specialiai jaunuoliams skirtų paslaugų, supažindinančių su seksualumu ir sveikata. Jauni žmonės turi žinoti, kad jie gali pasikalbėti su tėvais apie viską, su kuo jie susiduria internete ir dėl ko jie jaučiasi nejaukiai.

2014 m. rugsėjo 29 d., pirmadienis

TV žiūrovų skaičius

Kaip skaičiuojamas TV žiūrovų skaičius?

Kai pranešama, kad per TV futbolo varžybas stebėjo 1,6 mln. žmonių, šis skaičius būna paremtas tiksliais skaičiavimais ir statistikos metodais. Matuojant tipinei atrankinei šalies gyventojų grupei suteikiamas specialus matavimo prietaisais ir nuotolinio valdymo pultas.
  1. 6 - 12 kartų per minutę dėžutė fiksuoja įjungto TV kanalo kodą. Kiekvieno TV kanalo garse yra žmogaus ausiai negirdimas Keturženklis kodas, padedantis atpažinti kanalą. Be to, garse yra ir neatskleidžiamas laiko signalas.
  2. Kiekvienas namų gyventojas turi specialų skaičių, įsijungdamas televizorių, jį įveda į specialų nuotolinio valdymo pultą.
  3. Tarp  2 ir 6 val. ryto TV metras susisiekia su tyrimų bendrove ir pateikia pastarųjų 24valandų duomenis.
  4. Tyrimų bendrovės kompiuteriai apdoroja gautus duomenis, o apie 6 ar 7 val. ryto bendrovė gali pateikti informaciją apie konkrečios programos žiūrovų skaičių minutės tikslumu.
TV metras yra nedidelis elektroninis prietaisas su ekranu, nurodantis, kas įsijungė televizorių. Ši dėžutė paprastai statoma greta televizoriaus.

Robotą įkvėpė kengūra

Robotas "kengūra"

Technologijos. Vokietijos robotų gamintoja "Festo" anksčiau yra stebinusi pasaulį robotais,sukurtais pagal pavyzdžiui, spindulių judėjimą. Dabar bendrovė pristato "Bioninę kengūrą" - robotą, kurį sukurti įkvėpė kengūros. Robote sumontuotos ypatingos kojų "sausgyslės", leidžiamos jam pašokti ir atkurti energiją nusileidžiant. Robotas, kurio svoris - apie 7 kg, aukštis - 140 cm, gali pašokti 40 cm į aukštį ir 80 cm į tolį. "Bioninė kengūra" - tai dalis projekto, kuriuo siekiama pagerinti gamtos įkvėptų robotų technologijos.

  1. Oro slėgis įkrauna elastinę spyruoklinę sausgyslę.
  2. Robotui pašokus, oro vožtuvas užsidaro, - taip kaupiama nusileidimo energija.
  3. valdymo sistema apdoroja jutiklio duomenis apie kryptįir stabilumą.
  4. Robotui leidžiantis kojos juda pirmyn, uodega pasikelia, o spyruoklinė sausgyslė vėl kaupia energiją.

 http://www.delfi.lt/video/mokslas-ir-gamta/mokslas-ir-gamta/didelis-robotikos-suolis-bionine-kengura.d?id=64535104

2014 m. rugsėjo 23 d., antradienis

Virusas

Saugokis!

Virusas - save platinti sugebanti programa. Virusu vadinamos kenkėjiškos programos, trikdančios kompiuterio veikimą. Paprastai
kompiuterinis virusas užkrečia kitas programas, įterpdamos į jas viruso kodą. Virusas
dauginasi ir keliauja iš vieno kompiuterio į kitą.
  • Šiuo metu žinoma labai daug virusų. Specialistai juos klasifikuoja pagal įvairius požymius. Vienas jų - viruso algoritmo ypatybės ir veikimo būdas. Pagal šį požymį virusai skirstomi į kelias grupes, iš kurių paminėsime tokias:
    • tikrieji virusai - mažos apimties programos, „prisiklijuojančios" prie kitų programų ir atgyjančios, kai infekuotoji programa ruošiama vykdyti. Jie užkrečia kitas programas, bet infekuotos programos dažniausiai veikia įprastai;
    • programos - kirminai, kurie visą laiką dauginasi, užimdamos vis didesnę atmintinės sritį, taip sutrikdydamos kompiuterio darbą;
    • loginės bombos, pradedančios veikti, įvykus konkrečiam loginiam įvykiui (pavyzdžiui, prisijungus prie tinklo naujam vartotojui);
    • laiko bombos, pradedančios veikti („sprogstančios") iš anksto numatytu laiku (pavyzdžiui, jei mėnesio 13 diena - penktadienis);
    • Trojos arkliai - programos, įterptos į kitas programas; jos atrodo kaip naudingos programos, tačiau atlieka kenkėjiškus veiksmus (pavyzdžiui, groja nustatytą melodiją);
    • nematomi virusai - programos, paslepiančios jų atliktus pakeitimus bylose ar išorinės atmintinės sektoriuose. Tie pakeitimai pakeičia sistemines funkcijas, kurias naudoja tas bylas ar sektorius skaitančios programos.

Elektroninės paslaugos

Elektroninės paslaugos


 Turbūt mes jau negalime gyventi be mobiliųjų telefonų, kompiuterių ar interneto. Viską ką pirkdavome, darydavome parduotuvėse, mieste  ar pan. dabar visa tai galime padaryti internetu net neišėja iš namų. 
Ankščiau, kol dar nebudavo sukurti kompiuteriai visi žmonės knygas, žurnalus, laikraščius ar naujienas skaitydavo iš popierinio pavidalo, o dabar ka mes darome? tiesiog pasiiemame plančetę mobilujį telefoną ar kompiuterį ir įsijungiame tam tikrą norimą internetinę svetainę ir susirandame elektroninę biblioteką.